कृषि बिषय पढेर व्यवसायिक तरकारी खेतीमा जम्दै जोरायलका २४ बर्षिय युवा छपिनाथ योगी

घण्टेश्वर अनलाईन
जोरायल, डोटी
जोरायलको घण्टेश्वर माबिबाट बि.सं. २०७७ सालमा कृषि बिषयमा कक्षा १२ उत्तिर्ण गरेपछि उनका साथीसँगीहरु मध्ये कोही उच्च शिक्षा र लोकसेवा आयोगको लागि तयारी गर्न थाले तर जोरायलका छपिनाथ योगी ब्यवसायिक रुपमा तरकारी खेती गर्ने निधो गरे । जोरायल गाउँ पालिका वडा नं. ३ सुनिखोलाका २४ बर्षिय युवा छपिनाथ योगीले एक बर्ष देखि शुरु गरेको व्यवसायिक तरकारी खेती निकै फस्टाएको छ ।
कृषि बिषय पढ्नासाथ जागिर खानु पर्छ भन्ने पनि छैन । मैले आफुले नमूनाको रुपमा तरकारी खेती गरेर आय आर्जन गर्ने योजना बनाएर तरकारी खेती शुरु गरेको हुँ, युवा कृषक योगीले बताए ।
कृषक योगीले अहिले ३ वटा प्लाष्टिक हाउसमा करिब ४ सय बोट टमाटर खेती शुरु गरेका छन । उनले लगाएको टमाटरले राम्रै उत्पादन दिईरहेको छ । ३ महिनाको अबधिमा मात्रै योगीले स्थानीय बजारमा ६ क्विन्टल टमाटर बिक्री गरिसकेका छन । उनले टमाटर खेती सँगै च्याउ खेती पनि शुरु गरिरहेका छन । अहिले सम्म ५० किलो भन्दा बढी च्याउ जोरायल गाउँ पालिकाको वडा न. ३ र ४ का स्थानीय बजारमा बिक्री गरिसकेको योगीले बताए ।
जोरायललाई सडक सन्जालले जोडेपछि बिकाससँगै पर निर्भर बढेकोमा युवा कृषक योगी चिन्ता व्यक्त गर्छन । दाल तरकारी आबश्यक परेमा बिहान गरेको एक फोनमा धनगढी अत्तरियाबाट बेलुकी जोरायल आई पुग्छ । तर स्थानीय स्तरमा उत्पादन भएको ताजा अग्र्यानिक तरकारीको माग अत्यधिक रहेको उनको भनाई रहेको छ ।
म अहिलेको तरकारी खेतीलाई बिस्तार गर्न चाहान्छु । तर स्थानीय सरकार जोरायल गाउँ पालिकाले आफुलाई सहयोग र प्रोत्साहान नगरेकोमा चित्त दुःखेको बताए । मेरो राजनैतिक रुपमा पहुँच भएन । तर मैले शुरु गरिरहेको तरकारी खेती र सहयोगको लागि दिएको निबेदनको वारेमा अहिले सम्म कुनै सुनुवाई भएन, योगीले भने ।
कृषि ज्ञान केन्द्र डोटीले शुरुमा योगीलाई ६० हजार अनुदान दिएको थियो । तर कृषि ज्ञान केन्द्र डोटीले अनुदान दिईसकेपछि एक पटक पनि अनुगमन गर्न नआएको युवा कृषक योगीको गुनासो रहेको छ ।
म बिहान देखि बेलुकासम्म वारीमा नै हुन्छु । आफु कृषक पनि कृषि प्राबिधिक पनि भएका कारण सजिलो भएको छपिनाथ अनुभव सुनाउछन । मैले अहिले सम्म लोकसेवा तथा अन्य जागिर खाने सोच बनाएको छैन । मलाई लोक सेवाको आबेदन दिने पनि फुर्सद पनि छैन ।
रोजगारीको भौतारिनु भन्दा व्यवसायिक रुपमा तरकारी खेती गर्न छपिनाथको युवाहरुलाई सुझाव रहेको छ । स्थानीय सरकारले योजना बनाएर आर्थिक तथा प्राबिधिक सहयोग, प्रोत्साहनका कार्यक्रम गर्ने हो भने दर्जनौं युवाहरु कृषिमा संलग्न हुने योगीको भनाई रहेको छ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.